Vsako noč ležimo na udobnih vzmetnicah. Pravljica nam govori o tem, kako bo prava kraljična čutila drobno zrno graha pod dvajsetimi žimnicami in pernicami, resnična pravljica pa je lahko tudi vodilo in navdih, kako se lahko s tonami vzmetnic rešuje planet in odpira nova delovna mesta. Je vzmetnice tudi mogoče reciklirati? Da. Vzmetnice se še kako lahko uporabljajo za izdelavo na tone uporabnih stvari. A žal se prepogosto vsepovsod po svetu dogaja, da se jih napačno odvrže – na neustrezna odlagališča in naključna naravna okolja. Zakaj bi to počeli, ko lahko pomagamo družbi pri varčevanju materialov in planeta obenem?
Matress Recycling Council letno zbere več kot 1,5 milijonov vzmetinic za nadaljnjo reciklažo. Na odlagališčih večjih ustanov, kot so hoteli, univerze, bolnišnice, jih pobirajo in odpeljejo v poslopja za končni namen, tj. reciklaža in kreiranje novih izdelkov ali izdelčnih skupin, materialov. Najprej jih razstavijo na prafaktorje in pričnejo s postopki ustvarjanja ponovne namembnosti prvotnega materiala: bombaž, spominsko peno in ostale uporabljene tkanine namenijo za bodoče tkanine za preproge, oblazinjenje stolov ipd. …, trdnejše delce (vzmeti) pa dajo naprej v postopek predelave, tj. topljenja in nato novega oblikovanja kovinskih izdelkov (npr. pri gradbenih materialih, celo hladilnikih ipd.), lesena okovja razrežejo in uporabijo pri oblikovanju ležišč za hišne živali ali ljubljenčke … Celotna iniciativa po sprotnih ocenah tako sloni na reciklaži 52 milijonov funtov vrednih starih in zavrženih vzmetnicah z namen kreiranja novih izdelkov.
Vsak dan po svetu se zavrže ogromno vzmetnic, mnoge med njimi povsem neustrezno na ilegalnih odlagališčih. Z oblikovanjem takšnih in podobnih iniciativ, kot je Matress Recycling Council, se tako sproti rešujejo okoljska vprašanja. Tovrstne organizacije želijo tudi biti vodilo in navdih vsem drugim resnim podjetjem v svetovnih gospodarstvih, ki v vsakem primeru materiale kupujejo za bodočo obdelavo in oblikovanje končnega izdelka – s končno misijo in sporočilom: varovati planet in obenem odpirati nova delovna mesta.
Še ena podobna misija se lahko uresničuje iz vsakdanjega in pogostega materiala: jeans. Kdo nima doma vsaj enega para kavbojk, džekija …? In kdo bi nosil reciklirana ter obenem povsem trendovska sončna očala iz jeansa? To je to, čemur pravimo trajnostna moda! Pri tekstilu lahko traja do 200+ let, da se razgradi na odlagališčih, veliko tkanin pa je težko reciklirati. Preoblikovanje oblačil ob prehodu na »počasno« modo je izbira, ki jo lahko izberemo vsi, @mosevic_eyewear pa nam je pokazal, kako se to lahko naredi!
Z razrezom in unikatno ročno obdelavo se šele prične svojevrstna tehnologija in ustvarjalni kreativni process: namakanje razrezanih kosov jeansa v smolo na bio osnovi in stiskanje v kalupe. Medtem, ko se ohlajajo in strjujejo, se jih še lasersko obreže v kose. Nato zaživijo vsi čudoviti tehnični postopki oblikovanja bodočih sestavnih delov očal: razrez in kovinsko spajanje recikliranih kosov jeansa, snovanje okvirjev, poliranje, naravno voskanje … @mosevic je dokazal, da najprej dela strastno ter, kako se s spretnim obrtniškim delom da ustvarjati nove čudovite zgodbe v vsakodnevni ekspresiji, ki je sleherniku še kako pomembna, ne samo v modni industriji.
0 komentarjev