VIDEO: PRO video vs. DIY video

Aktualno, Prispevki

📅 21.09.2023

Kdaj je kvaliteta video vsebine pomembna in kdaj ne? Kaj lahko naredite sami in kdaj je bolje, da se obrnete na strokovnjaka? Vedno bolj se mi zdi, da smo Slovenci prepričani, kako lahko vse uredimo sami. To je precej razvidno pri majhnih ekipah, še bolj pa pri “one-man band” podjetjih. Sedaj izhajam iz sebe. Nekoč sem bil prepričan, da moram za vse poskrbeti sam. Za pridobivanje novih strank in prodajo, za ustvarjanje marketinških vsebin, za vodenje ekipe, za pripravo scenarija, snemanje na terenu ter za montažo … Nato sem ugotovil, da s fokusiranjem samo na eno delo, tj. izdelavo profesionalnih video vsebin, opravim ta del bistveno bolje. Za vse ostalo poskrbijo sodelavci. Dejstvo je, da moramo vsi komunicirati, tako ali drugače, če želimo ostati v igri. Vprašanje je, kdaj investirati v vsebine visoke produkcijske vrednosti in kdaj je čisto v redu, če ustvarimo video vsebino s telefonom.

Vir: Nazar Spodanchuk, Muvi Media

S telefonom ali profesionalno opremo iz studia?

Tudi kot lastnik video produkcijskega studia sem se sam že ujel na skušnjavi, ali si lahko privoščim izdelovati video vsebine tudi s telefonom? Kakšen vtis bom pustil na ljudeh, ki bodo te vsebine gledali? Tako sem prišel do prvega razpotja oz. temeljnega premisleka. Ali vam je pomembno, kakšen vtis boste pustili na gledalcih? Osebno mi je to pomembno iz dveh razlogov. Prvič, boljši je vtis s profesionalno izdelano vsebino. Drugič, razpoložljivo znanje, oprema, prostor ter zmožnosti soustvarjati želene vsebine. Se pravi, če vam je pri vsebinah v interesu, da pustite čim boljši vtis na gledalcu, potem je smiselno, da take vsebine prepustite profesionalcem. To so razni predstavitveni videi izdelkov, storitev, podjetja, študije primerov, pričevanja zadovoljnih strank … Vse te video vsebine vam bodo služile tudi na dolgi rok, saj je potencial reciklaže, kar ljudje pogosto pozabljajo in hitijo snemati nove zgodbe, neizmeren. Če svoj produkt nadgradite enkrat na pet let, potem se vam splača investirati v kvalitetne video vsebine, ki vam bodo pomagale tržiti ta izdelek ali storitev, dokler ni v toliko nadgrajen, da zahteva novo video vsebino.

Vendar, ker živimo v času, ko se vsakodnevno ustvari ogromno video vsebin, je priporočljivo, da tudi sami ustvarjate nek material, ki ga obesite na LinkedIn, Facebook, Tik-Tok itd. To je lahko material vaših naročnikov, ki prikazuje, kako uporabljajo vaš izdelek, lahko sami posnamete demo oz. kratek video, ki prikazuje vaš izdelek v uporabi. Ponovno se tudi pri teh vsebinah zastavlja vprašanje, na katerega si morate spet odgovoriti: “Koliko pomembno je, kakšen vtis bo ta video vsebina pustila na gledalcih?” Če je to zelo pomembno, potem morate tudi pri teh vsebinah investirati v dobro produkcijsko ekipo. Če to ni tako pomembno in želite zgolj predati sporočilo ali neke informacije, ki so pomembne za vaše sledilce, potem lahko brez skrbi vzamete telefon v roke in vse skupaj posnamete sami.

DIY video vsebina

Kdaj pa je čas za DIY video vsebino, torej, video vsebino, ki jo posnamete sami? Ko je DIY video edina možnost. Recimo, da ste na poslovnem obisku pri poslovnemu partnerju ali pa ste poslali ekipo monterjev na montažo linije na drugi konec sveta. V tem primeru je video, posnet s telefonom, edina praktična možnost v dani situaciji. Če se seveda poslovni partner strinja, posnamite montažo in delovanje linije. Pokažite s kakšnimi problemi ste se soočili in kako ste jih rešili. Ta material je lahko amatersko posnet, ampak ima lahko močno sporočilo in kot nalašč je primeren za tiste vsebine, ki se jih obesi na družbene medije in gredo čez 14 dni v pozabo.

Video, posnet s telefonom iz rok amaterja, vnapa pridih avtentičnosti. Take video vsebine prikazujejo realno stanje, tudi tu najbrž ni v vašem interesu, da bi stvari olepševali; najboljše in najbolj pritegnejo prav tiste, kot jih gledalec lahko z lastnim očesom vidi, kot če bi bil tam, in to je tisti vidik pristnosti, ki pogosto dvigne kredibilnost v očeh gledalca. Gledalec se podzavestno zaveda, da ta video ni narejen zato, da bi prodajal, ampak da bi izobraževal in pokazal realno stanje. Če vam je tak tip videa všeč oz. veste, da bodo to vaši sledilci spoštovali, potem je to pravi trenutek, ko lahko uporabite DIY video.

Kdaj še lahko uporabimo DIY način video vsebine? Ko je video vsebina preprosta. Če želite samo predati neko sporočilo, če je video vsebina kratka ali, če vsebuje samo en kader, ki ga lahko posnamete sami, potem tu sploh ni dvoma. Za takšno video vsebine ne potrebujete zunanjega izvajalca. Enostavno primete telefon, pritisnite na gumb za snemanje, posnamete in obesite video na družbeni medij, ki za vas najbolj deluje. DIY video vsebine so tudi primerne za podporo uporabnikom. Recimo, da se je vaši stranki nekaj zalomilo pri uporabi vašega produkta in sedaj ne zna ne naprej ne nazaj. Enostavno posnamete kratek video, v katerem opišete, kako se izvleče iz nastale situacije. Takšne vrste video vsebin so dobrodošle, ker svojemu naročniku pomagate s sliko in z zvokom; za to slikovitost in nazornost vam bo neskončno ali veliko bolj hvaležen, kot če mu nastalo težavo poskusite predstaviti ali odpraviti preko e-pošte.

Ali DIY funkcionira tudi, ko se pričakuje resna profesionalnost?

Kaj pa, če moj direktor pričakuje, da bo material, ki ga ustvarjamo in prepošiljamo po svetu, odražal našo profesionalnost, resnost in visoko kvaliteto? Veliko je podjetij, predvsem v B2B sektorju, ki morajo paziti na svoj ugled in kako jih svet dojema. Pogosto je prvi stik s takim podjetjem spletna stran. Kakšen vtis boste pustili na obiskovalcu, če ga na prvi strani pričaka kakovostna video vsebina z močnim sporočilom? Najbrž bo ta vtis boljši, kot če bi bila ta video vsebina posneta s telefonom. Veliko je podjetij, ki si ne morejo privoščiti, da bi uporabljali video vsebine slabe kakovosti na kanalih,  kot je spletna stran, vsaj ne na pristajalni strani, mogoče na blogu, ampak to je druga tema.

Produkcija video vsebin lahko izgleda enostavna, vendar je vse prej kot to. Če ne vemo, kaj počnemo, lahko izgleda precej amatersko, tudi z najboljšo opremo (!). Ure in ure lahko gre za idejno zasnovo prave zgodbe in sporočilo, ki ga želite predati. Vse to seveda stane. Ampak se na koncu izplača. Še posebej podjetjem, ki si ne morajo privoščiti, da bi pustila slab vtis pri svojih sledilcih oz. strankah.

Dandanes se pričakuje, da so video vsebine, ki prihajajo neposredno s strani podjetij in se uporabljajo kot marketinški material, kvalitetne. Ljudje v principu sprejemajo DIY video vsebine na družbenih medijih, vendar v primeru kvalitetnih video vsebin za uradne marketinške namene ali v primerih, ko gre za visoko kakovosten in kompleksen produkt, kar se odraža tudi v njegovi prodajni ceni, potem takšne video vsebine nikakor ne morejo biti posnete s telefonom. Pri kvalitetnih video vsebinah je pomembna zgodba, snemanje ter montaža; vsi ti procesi morajo funkcionirati in odražati dobro zasnovano vsebino. Ne gre samo za zahteven produkt, ki potrebuje kvalitetno predstavitev, ampak tudi za primere tistih video vsebin, ki so sestavljene iz mnogo kadrov, ki terjajo pravilne osvetlitve ter kompleksne montaže, da se preda tisto pravo sporočilo v čim krajšem času. Poiščite pri tem takšnega izvajalca, ki bo zadovoljil vaše potrebe in želje in, ki se je pripravljen učiti in rasti skupaj z vami. Takšna sodelovanja so lahko zelo lepa in na dolgi rok obrodijo precej sadov.

Omejen proračun

Kaj pa, ko gre za “one-man-band” podjetje, ki nima na razpolago proračuna za sodelovanje z zunanjim izvajalcem? Za takšne primere je najbolje, da video posnetke posnamejo sami, za montažo pa naj poskrbi zunanji izvajalec. Ta način je precej priljubljen in relativno enostaven. Če ustvarjate video vsebine v slovenščini, si poiščite študenta, ki je pripravljen delati in se učiti na vaših skupnih projektih. Če pa ustvarjate vsebine v angleškem jeziku, potem imate še več izbire. Obrnete se lahko na spletne portale, kot so Fiverr ali UpWork. Na teh portalih dobite ljudi, ki bodo prevzeli montažo. Ti portali imajo tudi svojstvene izzive, kot npr. komunikacija, in dejstvo, da boste delali z ljudmi, ki živijo na drugem koncu sveta. Naj tu delim tudi eno slabo izkušnjo. Zgodilo se mi je že, da izvajalec sploh ni opravil svojega dela kljub temu, da sem ga plačal; ampak konec koncev imajo ti portali svoje varovalke, s pomočjo katerih so taki primeri zelo, zelo redki. Sam se sicer pogosto obrnem na te portale za določene storitve in vedno sodelujem s kreativci, ki so se izkazali za kvalitetne.

Zaključil bom z zelo banalnim primerom. Za enega od naših naročnikov smo izdelali video delavnico, ki jo uporabljajo kot lead magnet. Delavnica je namenjena izobraževanju in, ko si gledalec delavnico ogleda, pridobi znanje, kako tržiti določene produkte, ki jih dobi pri našem naročniku. Recimo, da smo za ta projekt računali 15.000,00 €. To je zelo veliko denarja, o tem ni debate, toda, če ta video opravi svojo nalogo in naš naročnik pridobi samo eno stranko iz tega naslova, je to za njih potencialno posel v vrednosti več sto tisoč evrov (takšen primer naročnika). Če se to izplača, naj presodi vsak naročnik zase in opravi to kalkulacijo.

Ostali prispevki

TRENDI: AI v industriji ur

TRENDI: AI v industriji ur

EveryWatch je nova in edina globalna spletna platforma, ki temelji na umetni inteligenci, namenjena tako profesionalcem v urarski industriji kot vsem običajnim uporabnikom, kupcem in ljubiteljem ur. Ponuja celovit pregled…

BESEDA USTANOVITELJA: Začne se z razumevanjem, da vsaka interakcija šteje

BESEDA USTANOVITELJA: Začne se z razumevanjem, da vsaka interakcija šteje

Kot strokovnjak za mreženje dobro vem, da je za vzpostavitev trajnih odnosov ključnega pomena iskrenost in zaupanje. Če se zavedamo, da ne želimo ob sebi neavtentičnih oseb, zakaj bi potem pričakovali, da bodo potrošniki navdušeni nad blagovnimi znamkami, ki ne izražajo pristnosti?

Kako torej znamke in osebnosti lahko ohranijo to polje avtentičnosti?

Komentarji

0 komentarjev

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja