Boško Praštalo, ustanovitelj in lastnik

Kolumne

Dejstvo je, da v poslu vedno predstavljamo vsaj dve znamki, svojo oziroma sebe in podjetje, v katerem kreiramo.
Boško Praštalo
📅 23.06.2021

Vsak izmed nas je unikaten; vsaka blagovna znamka je na svoj način unikatna. Dejstvo je, da posamezniki postavljamo, gradimo, vzdržujemo blagovne znamke in posledično puščamo del sebe v vsaki blagovni znamki. Ni vseeno, kdo je odgovoren za postavitev in realizacijo strategije blagovne znamke. Ravno nasprotno, ključno je, kakšne so vrednote posameznika ali ekipe, ki skrbijo za blagovno znamko. Osebnost, duh blagovne znamke nenehno gradi prav vsak zaposleni. Danes res ni težko najeti nekoga, da kreira vrhunsko zgodbo; posamezniki nam lahko naredijo vse od logotipa, marketinško-prodajne strategije, postavijo konkretne kampanje. Dvomim, da to zadošča, da je to dovolj, da je znamka dolgoročno uspešna na trgu. Vsi smo že videli, kako zgolj ena oseba ali nekaj ključnih posameznikov lahko iz nič kreirajo močno znamko, kako lahko žal tudi zgolj ena oseba uniči močno znamko ali dvigne iz pogorišča že odpisano znamko. Dejstvo je, da v poslu vedno predstavljamo vsaj dve znamki, svojo oziroma sebe in podjetje, v katerem kreiramo. Verjamem, da je vsak od nas znamka; vsak od nas se sam odloča, kakšno sled bo s svojimi dejanji puščal. Bo to pozitivna ali negativna sled; na koncu se vedno jasno vidi, kaj smo dobrega oziroma kaj smo slabega naredili. Tega bi se moral zavedati vsak izmed nas, ki ima moč, pozicijo vplivati, kreirati v sklopu določene znamke. Žal se veliko posameznikov tega ne zaveda in živi zgolj znamko podjetja; ne zavedajo se, da je samo vprašanje časa, ko znamka podjetja ne bo aktivni del njihovega življenja. Problem nastane, ko posamezniki svojega dela ne opravljajo kvalitetno, ko se skrivajo za znamko, za pozicijo, ki jim jo je nekdo »začasno« dal. V takih primerih postane znamka suženj napačnih posameznikov in pridobiva neko »novo osebnost«. K sreči imamo več pozitivnih primerov, ko se posamezniki zavedajo, kdo so kot osebe, ko delujejo v sklopu določene znamke, le dokler jo lahko bogatijo. Jaz sem Boško, ki je v preteklosti kreiral v Kompasu, Centru, ePrvaku; trenutno začasno skrbim za Super Znamko, Superbrands. Če ne prej bom Super Znamko in Superbrands prepustil nekomu, ko bom v pokoju; takrat bom še vedno Boško, po novem nekdo, ki je v preteklosti skrbel za Super Znamko in Superbrands. Čas bo pa pokazal in drugi bodo sodili, kakšno sled sem pustil.

Ostale kolumne

KOLUMNA: Čustva in Romantika v marketingu: Ključ do Src in Znamk

KOLUMNA: Čustva in Romantika v marketingu: Ključ do Src in Znamk

V marketingu in oglaševanju se romantične tehnike vedno bolj uporabljajo kot orodje za pritegovanje pozornosti potrošnikov. Ta pristop ne le trka na vrata naših čustev, ampak išče pot do našega poistovetenja s sentimentalnimi temami, ki odmevajo v naših srcih. Toda…Je romantika vedno zmagovalna formula?

KOLUMNA: Romantizem v oglaševanju znamkinih zgodb

KOLUMNA: Romantizem v oglaševanju znamkinih zgodb

Romantizem je evropska umetnostna smer v prvi polovici 19. stoletja, ki poudarja zlasti subjektivnost, čustva, domišljijo. FRAN ga definira kot odnos do sveta, v katerem prevladujejo čustva, domišljija, nestvarnost.

Romantika je bila do neke mere odziv na razsvetljenstvo in racionalizem. Poudarjala je čustveno, individualno, subjektivno, iracionalno, domiselno, spontano.

Kaj pa ima romantizem z oglaševanjem?

KOLUMNA: Kaj so o 2024 rekli naši »jaga baba« pogovori

KOLUMNA: Kaj so o 2024 rekli naši »jaga baba« pogovori

Čas zadnjih nekaj tednov je bil zame osebno zanimiv, ker podjetja, organizacije in skupine – tako kot vsako leto – organizirajo bistveno več dogodkov kot katerikoli drugi mesec v letu. Čas je za druženje, stiske rok in dokazovanje, kdo je v večji stiski s časom, je pa to tudi čas za zanimive pogovore. Med vsemi dialogi in monologi pa nekateri ostanejo v spominu, ker smo s sogovorniki razvijali zanimive teze, med katerimi smo se dotikali tudi trendov in 2024. »Jaga baba« pogovori smo jim rekli…

KOLUMNA: ROM-KOM-KOM, ŠE NE GREMO DOMOV

KOLUMNA: ROM-KOM-KOM, ŠE NE GREMO DOMOV

V svetu, ki temelji na podatkih in ponuja možnost merjenja vsega, je ideja še vedno kralj. V vse bolj razdrobljeni komunikacijski pokrajini, v kateri blagovne znamke vse težje izplavajo iz komunikacijskih poplav, bodo velike ideje postale pomembnejše kot kadarkoli prej.

KOLUMNA: Romantika – da, a ne za vsako ceno

KOLUMNA: Romantika – da, a ne za vsako ceno

Romantika zagotovo pritegne. Ampak kakšen smisel ima romantika v znamčenju, če ni del identitete znamke in podjetja? Se romantični TV oglas sklada z vrednotami podjetja? Se zaposleni z njim poenotijo ali zgolj zavijejo z očmi, češ, »šefi spet prodajajo pravljice«? In kako se počutijo kupci, ko zaznajo to vrzel? Samorefleksija in preizpraševanje sta v iskanju srčike same ter identitete podjetja še kako na mestu in naj ne bosta nikoli odveč. Tudi takrat, ko se v lovljenju rokov za kampanjo zdi, da ni časa za praktično nič. Ravno takrat je morda pravi trenutek da stopimo korak nazaj, umirimo žogico, zadihamo in resno premislimo o koreninah identitete znamke.

Komentarji

0 komentarjev

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja