Boško Praštalo, ustanovitelj in lastnik

Kolumne

Dejstvo je, da v poslu vedno predstavljamo vsaj dve znamki, svojo oziroma sebe in podjetje, v katerem kreiramo.
Boško Praštalo
📅 23.06.2021

Vsak izmed nas je unikaten; vsaka blagovna znamka je na svoj način unikatna. Dejstvo je, da posamezniki postavljamo, gradimo, vzdržujemo blagovne znamke in posledično puščamo del sebe v vsaki blagovni znamki. Ni vseeno, kdo je odgovoren za postavitev in realizacijo strategije blagovne znamke. Ravno nasprotno, ključno je, kakšne so vrednote posameznika ali ekipe, ki skrbijo za blagovno znamko. Osebnost, duh blagovne znamke nenehno gradi prav vsak zaposleni. Danes res ni težko najeti nekoga, da kreira vrhunsko zgodbo; posamezniki nam lahko naredijo vse od logotipa, marketinško-prodajne strategije, postavijo konkretne kampanje. Dvomim, da to zadošča, da je to dovolj, da je znamka dolgoročno uspešna na trgu. Vsi smo že videli, kako zgolj ena oseba ali nekaj ključnih posameznikov lahko iz nič kreirajo močno znamko, kako lahko žal tudi zgolj ena oseba uniči močno znamko ali dvigne iz pogorišča že odpisano znamko. Dejstvo je, da v poslu vedno predstavljamo vsaj dve znamki, svojo oziroma sebe in podjetje, v katerem kreiramo. Verjamem, da je vsak od nas znamka; vsak od nas se sam odloča, kakšno sled bo s svojimi dejanji puščal. Bo to pozitivna ali negativna sled; na koncu se vedno jasno vidi, kaj smo dobrega oziroma kaj smo slabega naredili. Tega bi se moral zavedati vsak izmed nas, ki ima moč, pozicijo vplivati, kreirati v sklopu določene znamke. Žal se veliko posameznikov tega ne zaveda in živi zgolj znamko podjetja; ne zavedajo se, da je samo vprašanje časa, ko znamka podjetja ne bo aktivni del njihovega življenja. Problem nastane, ko posamezniki svojega dela ne opravljajo kvalitetno, ko se skrivajo za znamko, za pozicijo, ki jim jo je nekdo »začasno« dal. V takih primerih postane znamka suženj napačnih posameznikov in pridobiva neko »novo osebnost«. K sreči imamo več pozitivnih primerov, ko se posamezniki zavedajo, kdo so kot osebe, ko delujejo v sklopu določene znamke, le dokler jo lahko bogatijo. Jaz sem Boško, ki je v preteklosti kreiral v Kompasu, Centru, ePrvaku; trenutno začasno skrbim za Super Znamko, Superbrands. Če ne prej bom Super Znamko in Superbrands prepustil nekomu, ko bom v pokoju; takrat bom še vedno Boško, po novem nekdo, ki je v preteklosti skrbel za Super Znamko in Superbrands. Čas bo pa pokazal in drugi bodo sodili, kakšno sled sem pustil.

Ostale kolumne

KOLUMNA: Nevroznanost: sveti gral in dileme

KOLUMNA: Nevroznanost: sveti gral in dileme

Si predstavljate, da možgane razumemo do te mere, da bi svoje potrošnike in druge deležnike lahko prepričali, da se odločijo za nakup našega izdelka, podprejo našo idejo? O, ja, si, vem, da si in verjamem, da se je na obraz prikradel nasmešek.

KOLUMNA: Kje se ustaviti? Ali pričeti? Nevroznamčenje, odgovornost. V tem sosledju najprej.

KOLUMNA: Kje se ustaviti? Ali pričeti? Nevroznamčenje, odgovornost. V tem sosledju najprej.

Podjetja želijo čim več prodati, posledično seveda temu sledi oglaševanje, odnosi z javnostmi, strateško komuniciranje … Iščemo načine, da izdelke in storitve, ki jih predstavljamo, prikažemo v najboljši možni luči. Iščemo načine, da bi bolje razumeli potrošnika, seveda z namenom, da bo v množici vsega, kar je na voljo na trgovskih policah, izbral prav našega oz. naročnikovega. Iščemo načine, da bi, z namenom večanja dobička, ugotovili, na kakšen način in kje nagovoriti določeno tarčno skupino. Kje je meja dopustnosti in legitimnosti?

KOLUMNA: Umetna inteligenca – sovražnik ali zaveznik?

KOLUMNA: Umetna inteligenca – sovražnik ali zaveznik?

Danes imamo tako na voljo verjetno že na tisoče orodij, ki podpirajo umetno inteligenco in nam olajšajo delo. Seveda smo bili marketingaši tisti prvi, ki smo ta orodja posvojili in si z njimi pomagali pri ustvarjanju raznih scenarijev za snemanja, besedil za družbena omrežja, oblikovanju prvih idej za kreativne kampanje in celo za oblikovanje prezentacij. Z zagotovostjo pa lahko rečemo, da so se dobro uveljavila tudi v ostalih industrijah. Obenem je Open AI jezik prodrl tudi v marksikatero že obstoječo orodje, da bi še pospešil določene koristne ali dobrodošle procese.

Ravno zaradi hitrega razvoja umetne inteligence se je marsikomu porodilo vprašanje: »Ali bo umetna inteligenca nadomestila moje delovno mesto?«. Seveda…

Komentarji

0 komentarjev

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja