KOLUMNA: REZERVIRANO ZA PRAZNIKE

Aktualno, Kolumne, Prispevki

📅 12.10.2023

Blaž Kocjančič, partner in kreativni direktor, agencija Internavti

Čeprav je dober marketing tek na dolge proge, se nam pogosto zdi, da smo vsak konec leta priča veličastnemu oglaševalskemu sprintu s fotofinišem. »Krivdo« za to nosijo največji oglaševalci, ki velik del svoje pozornosti (in oglaševalskih milijonov) kanalizirajo v praznike.

Najbolj čaroben čas leta tako zeitgeistovsko daje najbolj čarobne oglase leta. V zadnjem desetletju tempo sprintu narekuje trgovec John Lewis, ki mu bolj ali manj uspešno sledijo drugi britanski kot tudi domači trgovci.

DECEMBER DVEH BOŽIČEV

Za razliko od dežele hamburgerjev in kokakole, na stari celini za praznik oglaševanja – čas, ko se predvajajo najbolj čarobni oglasi – veljajo decembrski prazniki.

Lansko leto je prvo v zgodovini, ko sta na isti mesec sovpadala dva božiča. 18. decembra so svojega praznovali častilci okroglega usnja, teden za njimi pa še slavilci najbolj prodajane knjige vseh časov.

Če iz nabora oglasov, ki so nastali v čast obeh, izluščimo tistega, ki je letos pustil največji vtis, je zmagovalec oglas za Louis Vuitton. Pri francoskem proizvajalcu luksuznih dobrin so (sicer digitalno) enega proti drugemu posedli največja nogometna zvezdnika zadnjih dveh dekad. S šahovsko partijo na kupu luksuznih kovčkov (od katerih je spodnji namenjen tovoru prestižne nogometne lovorike) so na subtilen način povedali, da so sponzor svetovnega prvenstva v nogometu in z ikonično fotografijo obenem »zlomili internet«.

ČAROBNA FORMULA ZA OGLASE

S tem so se zasidrali v kumulativno kulturno zavest ljudi in postali del (pop)kulture, kar je eden tistih meril čarobnih oglasov, ki poskrbijo, da se ti zapišejo v zgodovino.

To pa je velikokrat problem oglasov iz našega kulturnega prostora. Težko se primerjajo z oglasi svetovnih znamk, ki navdih črpajo iz veliko globljega pop-kulturnega bazena. Posesti najboljša strelca 1. SNL enega proti drugemu nikakor ne bi prineslo enakega učinka, kot posesti Messija in C. Ronalda enega proti drugemu. Ampak to je povsem druga zgodba.

Kakšna pa so ostala merila, ki dajo prazničnim oglasom čarobnost? Sestavine so enake kot sestavine za vsak drug odličen oglas. Vsi imajo presenetljivo idejo ali zgodbo, v ljudeh znajo prebuditi čustva in so relevantni; torej znajo najti konvergentno točko med vrednotami znamke in splošnim razpoloženjem ljudi.

TRGOVCI V PRVIH BOJNIH LINIJAH

Vrnimo se nazaj na začetek. Zakaj na že tako slan tatarski biftek v času praznikov najbolj pogosto padajo solze ganjenih gledalcev oglasov za trgovce? Taiste trgovce, ki sicer skozi leto v oglasih nizajo predvsem cenovne akcije s popusti v velikih barvnih označevalcih.

Odgovor je enostaven. V prazničnem času ljudje še bolj na stežaj, kot ponavadi, odpremo svoje denarnice. Zato jih v upanju – da jih bomo odprli pri njih – na stežaj odprejo tudi trgovci. In s čarobnimi zgodbami, ki se človeka dotaknejo, zaigrajo na čustvene note nas kupcev.

Če so trgovci (in ostali oglaševalci) ugotovili, da se jim tovrstno čarobno, s čustvi nabito praznično oglaševanje izplača, se poraja vprašanje, zakaj tega ne počnejo v zdravih odmerkih skozi vse leto. V skladu z dogmo, da v prevelikih količinah nič ni zdravo. Tudi čarobnost ne.

Zato bom zaključil z besedami prve znanilke praznikov, Mariah Carey: vse, kar si želim za božič, je, da bi bilo čarobnih oglasov po malem polno celo leto. In, da ti ne bi bili rezervirani samo za praznični fotofiniš leta.

Ostale kolumne

KOLUMNA: Čustva in Romantika v marketingu: Ključ do Src in Znamk

KOLUMNA: Čustva in Romantika v marketingu: Ključ do Src in Znamk

V marketingu in oglaševanju se romantične tehnike vedno bolj uporabljajo kot orodje za pritegovanje pozornosti potrošnikov. Ta pristop ne le trka na vrata naših čustev, ampak išče pot do našega poistovetenja s sentimentalnimi temami, ki odmevajo v naših srcih. Toda…Je romantika vedno zmagovalna formula?

KOLUMNA: Romantizem v oglaševanju znamkinih zgodb

KOLUMNA: Romantizem v oglaševanju znamkinih zgodb

Romantizem je evropska umetnostna smer v prvi polovici 19. stoletja, ki poudarja zlasti subjektivnost, čustva, domišljijo. FRAN ga definira kot odnos do sveta, v katerem prevladujejo čustva, domišljija, nestvarnost.

Romantika je bila do neke mere odziv na razsvetljenstvo in racionalizem. Poudarjala je čustveno, individualno, subjektivno, iracionalno, domiselno, spontano.

Kaj pa ima romantizem z oglaševanjem?

KOLUMNA: Kaj so o 2024 rekli naši »jaga baba« pogovori

KOLUMNA: Kaj so o 2024 rekli naši »jaga baba« pogovori

Čas zadnjih nekaj tednov je bil zame osebno zanimiv, ker podjetja, organizacije in skupine – tako kot vsako leto – organizirajo bistveno več dogodkov kot katerikoli drugi mesec v letu. Čas je za druženje, stiske rok in dokazovanje, kdo je v večji stiski s časom, je pa to tudi čas za zanimive pogovore. Med vsemi dialogi in monologi pa nekateri ostanejo v spominu, ker smo s sogovorniki razvijali zanimive teze, med katerimi smo se dotikali tudi trendov in 2024. »Jaga baba« pogovori smo jim rekli…

KOLUMNA: ROM-KOM-KOM, ŠE NE GREMO DOMOV

KOLUMNA: ROM-KOM-KOM, ŠE NE GREMO DOMOV

V svetu, ki temelji na podatkih in ponuja možnost merjenja vsega, je ideja še vedno kralj. V vse bolj razdrobljeni komunikacijski pokrajini, v kateri blagovne znamke vse težje izplavajo iz komunikacijskih poplav, bodo velike ideje postale pomembnejše kot kadarkoli prej.

KOLUMNA: Romantika – da, a ne za vsako ceno

KOLUMNA: Romantika – da, a ne za vsako ceno

Romantika zagotovo pritegne. Ampak kakšen smisel ima romantika v znamčenju, če ni del identitete znamke in podjetja? Se romantični TV oglas sklada z vrednotami podjetja? Se zaposleni z njim poenotijo ali zgolj zavijejo z očmi, češ, »šefi spet prodajajo pravljice«? In kako se počutijo kupci, ko zaznajo to vrzel? Samorefleksija in preizpraševanje sta v iskanju srčike same ter identitete podjetja še kako na mestu in naj ne bosta nikoli odveč. Tudi takrat, ko se v lovljenju rokov za kampanjo zdi, da ni časa za praktično nič. Ravno takrat je morda pravi trenutek da stopimo korak nazaj, umirimo žogico, zadihamo in resno premislimo o koreninah identitete znamke.

Komentarji

0 komentarjev

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja