Lina Vodopivec, vodja kluba; Boško Praštalo, ustanovitelj; Ines Markovčič, programski vodja in urednica
PRVI SLOVENSKI KLUB ZA ZNAMČENJE
… več kot platforma … več kot klub. Je srce znamčenja! Gibanje za rast in razvoj znamčenja!
18. marca je v Four Points by Sheraton Ljubljana Mons potekalo prvo srečanje in izobraževanje Super Znamka Kluba, ki so se ga udeležili ustvarjalci in razvijalci znamk, brand managerji, marketingarji, promotorji, komunikatorji, predstavniki za odnose z javnostmi, oglaševalci, metodologi, analitiki in interpreti tržnik raziskav, skrbniki/vodje/direktorji znamk/podjetij.

Agenda prvega srečanja in izobraževanja:
Marketing vs. Oglaševanje vs. Znamčenje. Kakšna je razlika? In kakšna je sinergija?
Mreženje & znamčenje: Boško Praštalo, idejni vodja in ustanovitelj Super Znamka Kluba

Super razglednica: Ines Markovčič, programska vodja kluba, urednica revije Super Znamka, iztočnica in utemeljitev osrednje teme; Lina Vodopivec, poslovna vodja Super Znamka Kluba; Maja Ambrož, vodja marketinga pri Akids d.o.o., Baby Center in glavni partner dogodka


Super osrednja tema: Marketing vs. Oglaševanje vs. Znamčenje (up. prof. dr. Zlatko Jančič, Fakulteta za družbene vede)
Super študije primera: sprehod po izbranih znamčnih knjigah v luči osrednje teme (Janja Štrumbelj, Jaka Petrič)
Super okrogla miza: zaključna poglobljena diskusija z izbranimi in uveljavljenimi strokovnjaki: Sašo Dimitrievski (Pristop), Uroš Goričan (Dobre zgodbe), Aljaž Podlogar (Rubikon GRAL)
Super delavnica: Pedavateljica Metka Hrovat, direktorica znamke in kadrov v SIP Šempeter, izvršna svetovalka pri BrandTrust
Super Znamka Klub je prvi slovenski klub za znamčenje, ustanovljen pod okriljem revije Super Znamka, edine specializirane revije za znamčenje v Sloveniji. Programska vodja in urednica revije Super Znamka, Ines Markovčič, je za prvo temo zastavila soočenje konceptov, ki se v praksi mnogokrat mešajo in izgubljajo svojo temeljno vlogo, pomen in fokus:
Marketing vs. Oglaševanje vs. Znamčenje. Kakšna je razlika? In kakšna je sinergija?
SUPER OSREDNJA TEMA:
V praksi se pogosto mešajo pojmi, ki opredeljujejo polja nalog in zadolžitev znotraj podjetij, ko gre za znamkine nastope na trgu. Je spisano in objavljeno promocijsko sporočilo marketing ali oglas? Je sploh kaj od tega? Zakaj je marketing in trženje eno in isto? Je znamka logotip, barva, glas/zvok in splošna celostna grafična podoba izdelka/storitve? Je izpolnjevanje potreb kupcev enako znamčenje ali marketing? Je marketing določanje pravih cen na trgu? Je strateško načrtovanje in izvajanje promocijskih aktivnosti marketing ali oglaševanje? Je zagotavljanje izjemne izkušnje na vseh stičnih točkah potrošnikov znamčenje ali oglaševanje? Zakaj je zaupanje v znamke enostavno? Zakaj je grajenje znamk pomembno? V osrednji temi smo enkrat za vselej razčlenili temeljne pojme „marketing“, „oglaševanje“ in „znamčenje“, tako v akademsko-teoretskem smislu kot v praktični izvedbi. Zakaj je nujna razčlemba in dobro razumevanje posameznih aktivnosti za boljše pozicioniranje in nastope znamk na trgu ter uresničevanje ciljev, ki prinašajo rezultate? Kako se znotraj 7P modela vklapljajo marketing, oglaševanje in znamčenje? Zakaj teh različnih aktivnosti ne gre nikoli zanemariti ter z njimi premišljeno in spretno manevrirati? Podjetja, znamke, ki vestno razumejo te koncepte, naloge in cilje znotraj teh aktivnosti, se uspešneje pozicionirajo na znamčnem in prodajnem zemljevidu ter izkazujejo potrošnikovo zvestobo.
K predavanju in razsvetlitvi teh vprašanj smo povabili cenjenega profesorja dr. Zlatka Jančiča iz Fakultete za družbene vede, ki je tri desetletja deloval tudi v agencijskih vodah ter ima dolgoletno poklicno in akademsko kilometrino (pet desetletij in še več).

SUPER ŠTUDIJE PRIMERA:
Skozi izbrane znamke, študije primera smo v nadaljevanju podrobneje osvetlili, kdaj je znamka najboljša in kdaj najslabša? Kdaj oglaševanje funkcionira in kdaj ne? Kako (in kateri) oglasi znamk so preprosti in učinkoviti, kakšna sporočila so najmočnejša? Študije primera sta predstavila:
Janja Štrumbelj (LePotica). Ekonomistka po izobrazbi je po 17ih letih dela v računovodstvu spoznala, da je pisarniški poklic vendarle ne izpolnjuje. Svojo energijo je vselej rada sproščala v kotičkih kuhije, zaradi česar je službo v računovodstvu raje zamenjala za službo v novinarstvu. Po petih letih novinarstva, znotraj katerega je pokrivala področje gastronomije in kulinarike, pa tudi turizma in zdravega življenja, je začutila, da je čas za nove izzive. Tako je začela vzhajati ideja o mini potičkah. Zakaj ne bi ob kavicah namesto rogljičkov raje naročali mini potičke in obenem ohranjali stik s slovensko kulturno tradicijo? Zgodba se je potem samo še razvijala in nadgrajevala …

Znamčno-oglasni sprehod z Jako Petričem, znamčnim strategom, ki je predstavil uspešne (in neuspešne) zgodbe znamk skozi oglaševanje in publiciteto (Jaguar, Unplastic India, Radio 1). Jaka vodi butično kreativno agencijo Oglasna, ki je specializirana za znamčno strategijo in oglasno produkcijo. Na praktični primerih je predstavil: Zakaj so nekateri oglasi znamk in njihove zgodbe učinkoviti? Kako v oglasu doseči preprostost, ki pritegne in prepriča s svojo znamčno zgodbo? Kakšna sporočila imajo pravo in težo in moč?

SUPER OKROGLA MIZA:
Izobraževanje je zaokrožila poglobljena diskusija o osrednji temi z uveljavljenimi strokovnjaki na trgu, ki imajo dolgoletno poklicno kilometrino, zgledne reference in (mednarodna) priznanja. Soočili smo vprašanja: V kolikšni meri je proces komuniciranja skozi oglasna sporočila bolj/manj zahteven, glede na boljše/slabše poznavanje (ali razumevanje) znamkine identitete? Kdaj strategija znamčenja skozi oglaševanje ne funkcionira? Kaj jo pri tem najprej in najbolj izda? V kolikšni meri direktorji marketinga v Sloveniji obvladajo 7P model? Zakaj se nekateri naročniki, znamke bolje pozicionirajo na znamčnem, marketinškem in oglaševalskem zemljevidu? Katero domačo nalogo bolje opravljajo (kot recimo drugi, ki jim po tej poti ravno ne uspeva)? Zakaj je znamčenje na srednji ali daljši rok ključno? Kako je z razrezom budžetov s strani odločevalcev; ugotavljanje razmerij (imidž in prodajne kampanje)? A ni vsaka, še tako mala kampanja v svojem bistvu prodajna? KPIji marketinga so jasni, KPIji prodaje še bolj, kako pa je s KPIji znamčenja in kako/ali bi morali biti tudi skupni KPIji (vseh treh)?

Gostje okrogle mize:
Sašo Dimitrievski, Pristop (partner in član uprave):
Bil je eden od ustanoviteljev agencije Renderspace (del Pristopove Skupine) in začetnik zgodbe o inovacijah digitalne disrupcije. Ima več kot 20 let svetovalskih izkušenj s fokusom na poslovnih in marketinških strategijah, digitalni transformaciji in disruptivnih inovacijah ter novih virih prihodkov, razvoju storitev in produktov, digitalnem marketingu in integriranem marketinškem komuniciranju.
Uroš Goričan, Dobre zgodbe (starejši partner, svetovalec za znamčenje):
Razmišlja strateško. Pristaš storydoinga. Živi zgodbe naročnikov. Prekaljeni oglaševalec in prvi slovenski diplomant magistrskega študija na Berlinski šoli kreativnega vodenja. Nekdanji kreativni direktor v agencijah Herman & partnerji, Pristop, Luna/TBWA, Publicis Slovenija in Saatchi&Saatchi, ki poznavalstvo medijev in oglaševanja že leta spretno prepleta z navdušenjem nad filmom in scenaristiko.
Aljaž Podlogar, Rubikon GRAL (direktor in partner)
Izkušen marketinški strateg z več kot 20-letno kariero, v kateri je soustvarjal in vodil prebojne marketinške projekte. Svojo karierno pot je začel na naročniški strani (Panvita MIR, Eta Kamnik in Šampionka), kjer je iz prve roke spoznal dinamiko znamk in s strateškim pristopom k prestrukturiranju poslovanja prispeval k njihovi večji prepoznavnosti in dobičkonosnosti. Nato pa svoje bogate izkušnje prenesel v agencijski svet. Danes kot direktor in partner agencije Rubikon GRAL s svojo ekipo oblikuje celostne oglaševalske rešitve za podjetja iz živilske, farmacevtske, finančne in tehnološke panoge, ki slednjim pomagajo rasti, se uveljaviti na trgu in graditi dolgoročne odnose s potrošniki.
Moderatorka okrogle mize:
Ines Markovčič, vodja marketinga pri Mladina d. d. Ljubljana, urednica revije Super Znamka, komunikologinja in doktorica medijskih študij
V svetu medijev predano ustvarja 21 let. V podjetju Mladina, ki je izdajatelj štirih revij (Mladina, Monitor, Global in Zakladnica zdravja), je odgovorna za ustvarjanje marketinških, promocijskih, prodajnih, družbeno-odgovornih in oglaševalskih aktivnosti. Na teh imenovalcih se je največ naučila o pomenih zaupanja v znamke. Svoja znanja in izkušnje zadnjih pet let prenaša v projekt Super Znamka, prvo slovensko literaturo o znamčenju, za poslovno javnost, ustvarjalce in upravljalce znamk.

SUPER DELAVNICA:
Analiza znamke kot temelj pozicioniranja
Če želite svojo znamko strateško razvijati in jo postaviti na trdne temelje, je ta delavnica nepogrešljiv korak v tej smeri. V njej so udeleženci skozi vodeno analizo raziskali ključne elemente vaše znamke, od njenih prednosti do tržne pozicije, ter pridobili orodja, s katerimi lahko izboljšate svoj položaj na trgu. Delavnica je namenjena podjetnikom, vodjem marketinga in vsem, ki želijo svoje podjetje ali znamko zgraditi na močnih temeljih ter jo učinkovito pozicionirati v konkurenčnem okolju.
Kaj so udeleženci pridobili?
- Seznanitev z vlogo znamk na zasičenih trgih;
- Razumevanje mehanizmov delovanja in pomena trajnostnih strategij;
- Vodeno analizo znamke vašega podjetja kot temelja za boljše pozicioniranje;
- Ocenjevanje položaja vaše znamke na trgu s pomočjo Brand Performance Monitorja
Pedavateljica: Metka Hrovat, direktorica znamke in kadrov v SIP Šempeter, izvršna svetovalka pri BrandTrust.



