Svet znamčenja in marketinga vsako leto postreže s smernicami, ki naj bi narekovale tok trendov. Črpajo predvsem v prevladujočih okusih v aktualni modi, notranji opremi in popularni kulturi. Nekatere smernice so ponavljajoče mantre in zapovedi zadnjih nekaj let, kot npr. prijaznost okolju, personalizirane uporabniške izkušnje, ročne ilustracije, minimalistične linije, monokromatične barve … Izpostavimo pa lahko še nekaj drugih ključnih, nekoliko drugačnih prebliskov v smernicah za letošnje leto.
Zvočno znamčenje (sonic branding). Zvok nas spremlja vsepovsod. Vse več znamk se odloča za oz. se vključujejo v podkaste, ki, tako se zdi, vse bolj nadomeščajo ali izpodrivajo dovršenost logotipov in edinstvenost ustvarjenih besednih zvez. A ne gre zgolj za podkaste. V ospredju so zvočne recepture, ki zagotavljajo globlje povezave z občinstvom. Namesto vsakokrat novih invencij zvočnih elementov, se kot bolj učinkoviti priporočajo tisti elementi, ki znamko avtomatsko prikličejo. Da je tak priklic zagotovljen, se spodbuja uporabo repeticije, v začetnih ali odjavnih špicah radijskih spotov, ki funkcionirajo kot večne, zimzelene klasike.
Pisno znamčenje. Oblikovalci v letošnjem letu izbirajo krepke in popačene pisave, z večjimi razmiki med črkami, ki ustvarjajo izvirne zapise. V bistvu so takšni posegi v svet črk minimalni, a ravno v tem je trik: minimalne spremembe, ki ustvarjajo večji končni učinek, kot npr. podolgovate in raztegnjene črke, ročno narisane poteze ipd. Prav tako se črke ponekod dobrodošlo zamenjujejo z ikonami ali predmeti. Skozi vse to naj bi znamke vdahnile videz zabavnosti, spogledljivosti.
Mikroanimacije so naslednji zanimiv pristop. Vnašanje malih, premikajočih se elementov med posameznimi gifi, igrivo poskakovanje po paralaksah in podobni animirani momenti ustvarjajo vtis znamkine živosti, ki je še kako ključen v digitalnem svetu. Po nekaterih raziskavah naj bi tovrstni, minimalistični animirani vložki zagotavljali večje klike. Animacija je zahtevno orodje, ki ga kot takega ne gre podcenjevati. Mikroanimacije pa so še posebej svojevrstna obrt, zato bi morala biti video strategija vselej obravnavana kot premišljena veja in veščina v celotnem segmentu oblikovanja.
Dotaknimo se še barve, ki je proglašena za barvo leta. Peach Fuzz. Puhasto roza. Nežno breskvina. Pantone jo je umestil in opredelil kot: PANTONE 13-1023. Tako proglašena barva naj bi signalizirala naše želje, vizijo po negovanju samih sebe, ob bogatenju uma, duše in telesa, naše večno hrepenenje po bližini in povezanosti, sočutje ter mladostno brezčasnost. Motorola telefoni, Cariuma superge ter Ultrafabics tkanine so primeri znamk, ki so letos ugriznile v uradno razglašeno barvo leta.
Last but Not least. Nepopolno trženje. Nepopolna promocija. Odprava popolnih in fotošopiranih vizualij so, nenazadnje, priporočeni trend. Ljudje, potrošniki, uporabniki, kupci, obiskovalci s(m)o utrujeni od popolnega in urejenega blišča, kot se vztrajno zarisuje in prikazuje. Po nekaterih raziskavah so namreč potrošniki prepričani, da znamkam primanjkuje avtentičnosti prav zaradi tovrstne pretirane dovršenosti in popolnosti. Preveč urejeni studijski posnetki in videi ubijajo.
0 komentarjev