Naša naloga je, da smo najprej kreativni v kreiranju prave ekipe.

Aktualno, Kolumne

Boško Praštalo, ustanovitelj in lastnik licence superbrands slovenija, o kreativnosti znamk.
Boško
📅 24.01.2022

Zadnje vprašanje, ki mi ga je naša urednica Ines postavila pri mojem izzivu spisati nov uvodnik, je bilo: »Kaj nam kreacija lahko da? Začnem in zaključim lahko s preprostim odgovorom »vse«, kar pa seveda ni kreativno.

Kaj nas je pripeljalo do današnje točke? Kako smo uspeli kreirati obstoječi svet, podjetja, blagovne znamke? Kakšno vlogo so pri tem imele kreativne blagovne znamke in kdo je skozi te blagovne znamke izražal svojo kreativnost? Izredno pomembno vlogo pri postavitvi novih trendov, sodobnega načina življenja je imela prav kreativnost blagovnih znamk oziroma posameznikov in ekip, ki kreirajo blagovne znamke v določnem okolju. Kombinacija pravih posameznikov, sodobne tehnologije in pričakovanja trga poskrbi, da blagovna znamka skozi produkt, storitev, komunikacijo izžareva svojo kreativnost. V teoriji vsi vemo, da je skoraj nemogoče kreirati v toksičnem okolju, kjer ni psihološke varnosti, kjer se ne spodbuja kreativnosti. Prav tako se večina nas zaveda, da vsak izmed nas izraža kreativnost na svoj način, kar pomeni, da lahko vsak izmed nas na svoj način prispeva, da blagovna znamka izžareva primerno kreativnost in tako dejansko vstopi ali obstane na trgu.

Pravo vprašanje se postavlja, kdo v organizaciji je zadolžen, da se kreira kreativno okolje, ki bo dolgoročno omogočilo, da blagovna znamka izžareva primerno kreativnost. Na kratko lahko rečem »vsi, ki so del organizacije«, ker je od kreativnosti vseh sodelavcev odvisen končni uspeh blagovne znamke. V primeru kreativnosti je ključen človeški faktor, le posamezniki oziroma ekipe so tiste, ki lahko prispevajo k temu, da so blagovne znamke kreativne, da so nenehno sodobne tako, da kreirajo nove trende ali pa se preprosto prilagodijo le-tem. Zakaj je to pomembno? Preprosto, ker je potrošnik vedno bolj zahteven, ozaveščen in pričakuje kreativnost s strani blagovnih znamk. Nikoli ne smemo pozabiti na konkurenco in na to, da nam danes sodobna tehnologija omogoča, da se vedno bolj kreativno izražamo.

Večina blagovnih znamk obstaja zaradi končnega potrošnika; še vedno je človek tisti, ki v večini primerov gradi blagovne znamke. Naša naloga je, da smo najprej kreativni v kreiranju prave ekipe in spodbujanju kreativnega okolja s ciljem, da se naša blagovna znamka čim bolj približa zahtevam in potrebam končnega potrošnika.

Ostale kolumne

KOLUMNA: Čustva in Romantika v marketingu: Ključ do Src in Znamk

KOLUMNA: Čustva in Romantika v marketingu: Ključ do Src in Znamk

V marketingu in oglaševanju se romantične tehnike vedno bolj uporabljajo kot orodje za pritegovanje pozornosti potrošnikov. Ta pristop ne le trka na vrata naših čustev, ampak išče pot do našega poistovetenja s sentimentalnimi temami, ki odmevajo v naših srcih. Toda…Je romantika vedno zmagovalna formula?

KOLUMNA: Romantizem v oglaševanju znamkinih zgodb

KOLUMNA: Romantizem v oglaševanju znamkinih zgodb

Romantizem je evropska umetnostna smer v prvi polovici 19. stoletja, ki poudarja zlasti subjektivnost, čustva, domišljijo. FRAN ga definira kot odnos do sveta, v katerem prevladujejo čustva, domišljija, nestvarnost.

Romantika je bila do neke mere odziv na razsvetljenstvo in racionalizem. Poudarjala je čustveno, individualno, subjektivno, iracionalno, domiselno, spontano.

Kaj pa ima romantizem z oglaševanjem?

KOLUMNA: Kaj so o 2024 rekli naši »jaga baba« pogovori

KOLUMNA: Kaj so o 2024 rekli naši »jaga baba« pogovori

Čas zadnjih nekaj tednov je bil zame osebno zanimiv, ker podjetja, organizacije in skupine – tako kot vsako leto – organizirajo bistveno več dogodkov kot katerikoli drugi mesec v letu. Čas je za druženje, stiske rok in dokazovanje, kdo je v večji stiski s časom, je pa to tudi čas za zanimive pogovore. Med vsemi dialogi in monologi pa nekateri ostanejo v spominu, ker smo s sogovorniki razvijali zanimive teze, med katerimi smo se dotikali tudi trendov in 2024. »Jaga baba« pogovori smo jim rekli…

KOLUMNA: ROM-KOM-KOM, ŠE NE GREMO DOMOV

KOLUMNA: ROM-KOM-KOM, ŠE NE GREMO DOMOV

V svetu, ki temelji na podatkih in ponuja možnost merjenja vsega, je ideja še vedno kralj. V vse bolj razdrobljeni komunikacijski pokrajini, v kateri blagovne znamke vse težje izplavajo iz komunikacijskih poplav, bodo velike ideje postale pomembnejše kot kadarkoli prej.

KOLUMNA: Romantika – da, a ne za vsako ceno

KOLUMNA: Romantika – da, a ne za vsako ceno

Romantika zagotovo pritegne. Ampak kakšen smisel ima romantika v znamčenju, če ni del identitete znamke in podjetja? Se romantični TV oglas sklada z vrednotami podjetja? Se zaposleni z njim poenotijo ali zgolj zavijejo z očmi, češ, »šefi spet prodajajo pravljice«? In kako se počutijo kupci, ko zaznajo to vrzel? Samorefleksija in preizpraševanje sta v iskanju srčike same ter identitete podjetja še kako na mestu in naj ne bosta nikoli odveč. Tudi takrat, ko se v lovljenju rokov za kampanjo zdi, da ni časa za praktično nič. Ravno takrat je morda pravi trenutek da stopimo korak nazaj, umirimo žogico, zadihamo in resno premislimo o koreninah identitete znamke.

Komentarji

0 komentarjev

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja