Moč znamke se v vsesplošnih strokovnih krogih iz sveta marketinga, znamčenja in oglaševanja opredeljuje v kontekstu vpliva – vpliv na potrošnike, vpliv na uporabnike, vpliv na sledilce, vpliv na potencialno zainteresirano javnost oz. zastavljene ciljne skupine. Z enim samim namenom: pritegniti, doseči, vzpostaviti čustveno povezavo, predanost. V svetovnem merilu je recimo Apple odličen primer takšne moči znamke, ki ji je to uspelo.
Medtem, ko se svet še naprej vztrajno in pogumna premika po poteh tehnološkega napredka in orodij umetne inteligence, je misija močnega znamčenja oz. brandinga še vedno (ali pa morda še bolj) prednostna naloga podjetij: kako se v množici nastopov razlikovati s svojo ponudbo (od konkurence), biti v prednosti, povečati svoj dobiček. Kako biti avtentičen in odstirati »pošten«, pristen značaj po poteh digitalnih trendov, kjer se lahko marsikatera podoba drugače predstavi, kot je v resnici? Razumevanje, kako se nastop blagovne znamke obnaša na različnih platformah, je danes najpomembnejše.
Znamke izdelkov, storitev, osebnosti negujejo in spreminjajo naš pogled na svet. Če odmislimo ceno in se osredotočimo na globalne izsledke različnih raziskav, jih glavnina potrjuje bolj ali manj isti delež: med 70 % do 80 % potrošnikov kupuje izdelke/storitve/pevce/politike … zaradi znamke in njene sporočilnosti oz. posebnega, drugačnega izstopanja. V tem je njena moč.
Močna blagovna znamka v tem smislu se razlikuje od konkurence. Ohranja in povečuje predane in angažirane sledilce. Uporabniki, potrošniki se dosledno ukvarjajo znamkami (kot se ljudje z otroki ali prijatelji), ob katerih se počutijo dobro, imajo občutek, da so zaradi tega vredni nekaj več. Sprošča se aktualizacija smisla. Močna blagovna znamka si lahko v tem kontekstu privošči več: postavlja višje cene, spodbuja ponovne nakupe, kar ima za posledico večje prihodke, tržni delež in pozitivni imidž kapital.
Slovar slovenskega knjižnega jezika opredeljujejo moč v kontekstu sposobnosti: sposobnosti za obstajanje, bivanje, razvijanje, sposobnosti prenašanja in opravljanja (težjih) nalog, uveljavljanja svoje volje, učinkovanja na nekoga ali kaj. Vse to je reprezentacija močnih znamk.
K sodelovanju o teh premislekih in vprašanjih vabljeni k prebiranju kolumen na naslednjih straneh. Svoja razmišljanja so razgrnili ljudje s poklicno kilometrino, ki je vsak strokovnjak oz. strokovnjakinja na svojem področju: Tamara Pevec Barborič, Blaž Kocjančič, Alenka Vidic Praprotnik, Aljaž Peklaj in Maja Ambrož.