Slocks(ice) so “poklon slovenski kulturni dediščini, krasijo jih jedi in predmeti, ki so Slovencem sveti, nas navdajajo s ponosom in nas predstavljajo v svetu”, je primarno vodilo in poslanstvo njenih ustvarjalcev, ki ga gre jemati z velikim navdušenjem in poklonom. Dokazujejo, da je možno modne trendovske korake še kako povezati s slovensko kulturno dediščino. Motivi in zgodbe teh simpatičnih nogavic izhajajo iz zgodb slovenske izvirne kulture, ki prepogosto ostaja spregledana. Ne samo to, da so nogavice izdelane v Sloveniji, pri Slocks spodbujajo tudi trajnostni razvoj in ekološko modo do te mere, da so materiali, ki jih uporabljajo, brez toksinov in ne delujejo negativno na okolje. Nogavice iz prvovrstnega bombaža, ki se ponašajo z ekološkim certifikatom (OEKO-TEX®) in obenem negujejo slovensko kulturno zgodbo, so naravnost idealne za aktualni prednovoletni nakup, v kolikor še niste naumili darila za svoje najdražje. Posvetimo se nadaljevanju predstavljanja te ekratne zgodbe znamke.
Znamko ustvarja etnologinja in kulturna antropologinja Tina Mentol, ki v svojem delu uporablja antropološke teorije in koncepte iz filozofije: skozi ljudi za ljudi. Trajnostno modo želi približati vsem ljudem (nogavice so kot izdelek resnično lahko za širok spekter ljudi), ki obenem združujejo in predstavljajo izvirno kulturo. Vsak narod se ponaša s svojo kulturo, predmeti, simboli, po katerih so pripadni, unikatni, posebni. Slocks slovenske nogavice tako krasijo motivi in zgodbe iz slovenske kulturne dediščine: naj bo to reprezentančni košarkaški dres, slovenska potica, kranjska klobasa ali slovenski grb. Pri Slocks so začeli z najokusnejšimi, slovensko potico, ki je leta 2018 postala zaščitena na nacionalni ravni, in kranjsko klobaso, ki je leta 2006 poletela celo v vesolje in tako zaslovela kot prava slovenska kozmoklobasa.
Znamko na drugi strani dopolnjuje tudi linija Slavsocks, ki nastavlja ogledalo družbi: “ne gre zgolj za družbeno kritiko, ampak reinterpretacije popularnih pojmov, arbitrarnost znaka – prosti označenci in označevalci”. Tudi pri nogavicah Slavsocks gre za trajnostno znamko, ki uporablja ekološki certificiran česani bombaž, samo znamko pa dopolnjujejo še ena linija izdelkov, perle in “lanci” in je kot taka namenjena širokemu spektru ljudi, s katero želijo komunicirati kulturne koncepte “brez elitizma”, kot posebej poudarijo njihovi ustvarjalci.
Znamka nogavic Slavsocks deluje tudi kot širši projekt, pod novo entiteto, ki sliši na ime SLAVENIA. Slavenia predpostavlja zamišljeno skupnost SLAVov: “SLAV kot pripadnik skupnosti ne more spoznati vseh pripadnikov, temveč si to lahko le zamišlja in jih tudi prepozna, ko jih sreča”. Proces identifikacije posameznikov mnogo lažje in hitreje steče na ideološki ravni, takšna je tudi sporočilnost in namen znamke Slavsocks; da se posamezniki identificirajo in prepoznajo v pozivu na t. i. “Slavenie”. Vsak posameznik ima lastne misli, ki so del njegove identitete in odstirajo njegov lastni pomen kolektivnih spominov in srečanj. Zato tudi vsak vidi, razume in okuša RAKIJO drugače. Kot vsak vidi, okuša in razume vse ostale koncepte, vezane na projekt Slavenia: gaserstvo na Balkanu – IDE GAS, SAMO JAKO, GASTARBAJTER … Motivi Slavsocks komunicirajo vse te zgodbe, ki so vizualno ujete v zanke in šive belih nogavic.
vir slike: slavsocks.com vir slike: facebook.com/slocks.si
Slocks in Slavsocks sta odličen primer reprezentacije znakov in simbolov kolektivnega spomina, kolektivnih dediščin, kolektivnih reprezentacij in interpretacaij skozi znamko. Skupni označevalci/označenci izvirajo iz kritičnih antropoloških refleksij, obenem pa odpirajo manifestacijo sodobnih kulturnih premislekov. Koncept kulture se že lep čas ne misli samo skozi živeče definirane subkulture, ki počasi izgnjajo in se “hipno generalizirajo, niso več SUB”. Sodobna živeča definirana “subkultura” je tako še marsikaj drugega, a bo vselej poglavitna za obstoj, glasbo, modo, življenjski slog in ekspresijo posameznikov. Simpatičen koncept je tako obenem tudi kulturni eksperiment, v zgodbo katerega so se vpletle zanimive osebnosti, s katerimi živi v gledljivih video vsebinah na družbenih kanalih. V projektu so sodelovali: igralec Marko Miladinović, stand up komik Žan Papič, pevka Eva Pavli, bloggerka Nataša Mernik, Gaja Prestor, reper Mirko Grozny, glasbenik Gašper Vavpetič, kitarist& pevec Andrej Čuk, Rok Stubičar in Tina Mentol.
0 komentarjev