Sony je svetovni proizvajalec izdelkov avdio, video, komunikacijske in informacijske tehnologije. S svojo glasbo, slikami, igrami in spletnim poslovanjem se uvršča med vodilne svetovne znamke v svetu digitalne zabave in multimedijskih vsebin. To je znamka, ki je kot prva soustvarjala svet poslušanja glasbe – z vpeljavo legendarnega WALKMAN®a leta 1979, na novo pa je tudi nekoč redefinirala svet domačih televizorjev, z vpeljavo Trinitron® TVja, kar je domače uporabnike popeljalo v izkušnjo visoke ločljivosti.
Zgodovina znamke in njenih ključnih mejnikov
Zgodba znamke Sony se je rodila po drugi svetovni vojni. Leta 1946 je Masaru Ibuka odprl trgovino z elektronikov predelu Nihonbaši v Tokiu. Kmalu se mu je pridružil Akio Morita in skupaj sta ustanovila podjetje z imenom Tokyo Tsushin Kogyo. Podjetje je izdelalo prvi japonski magnetofon, imenovan Type-G. Leta 1958 je podjetje spremenilo ime v “Sony”.
Sony je s predvajalnikom WALKMAN ® (prvi mali prenosni stereo kasetofon) zaslovel kot priljubljena blagovna znamka ljubiteljev zabavne elektronike. Samo prvi dve leti je uspešno prodal 1,5 milijona primerkov te mobilne zabave, ki je prakso poslušanja glasbe popeljal v nove dimenzije uporabniške izkušnje. Prenosne multimedije so že lep čas samoumevni način sodobnega bivanja, a takrat je bila to prava revolucija. Prvi prenosni predvajalnik za poslušanje glasbe je vsakdanjemu poslušalcu ponudil neobremenjeno svobodo pri poslušanju glasbe.
Leta 2008 je Sony vpeljal bistveno nadgradnjo Walkamana, upoštevaje vmesne procese takratnega tehnološkega razvoja, in sicer z vpeljavo Wirefree predvajalnika MP3, ki je bil zmožen upravljati glasbene zbirke, video prenose in dia projekcije. Danes je to že nekaj najmanj samoumevnega, a takrat je bila to vnovič ena od aktualnih pionirskih zgodb na področju poslušanja glasbe.
Leto 2008 je bilo za znamko Sony nasploh pionirsko (drugič v zgodovini), saj je, poleg že omenjenega predvajalnika, vpeljal tudi televizorje BRAVIA TM (revolucionarna izkušnja domačega kina ob uvedbi visoke ločljivosti), predvajalnike Blu-ray DiscTM, videokamere HD Handycam®, fotoaparate Cyber-shot z izhodom HD, napredne prenosnike VAIO s pogoni Blu-ray Disc TM in PLAYSTATION® 3.
Dosežki in napredki
Izpustimo lahko naštevanje vseh poznejših novih izdelkov, ki jih na trgu zabavne elektronike nikoli ne zmanjka, venomer pa se nadgrajujejo in posodabljajo skladno z aktualnimi tehnološkimi napredki v informacijski in telekomunikacijski tehnologiji. Nekaj neobhodno velja: Sony želi biti in ostati praktičen vizionar v razvoju izdelkov in tehnologij vsakodnevnega uporabnika, ki obenem njegovo izkustveno življenje izboljšujejo, bogatijo. Portfelj izdelkov in področij je res širok: avdio, video, računalništvo, fotografija, zdravje in biotehnologija, igričarstvo, mobilna telefonija, robotika, glasba in film, baterije za električna vozila …
V tej viziji ne ponuja zgolj palete potrošniških izdelkov zabavne elektronike, ampak je tudi ponudnik ter soustvarjalec globalnih ključnih vsebin. Tu velja omeniti njegovo ključno vlogo pri bogati filmski in televizijski produkciji pod znamko Sony Pictures Entertainment ter pri igrah visoke ločljivosti pod znamko PlayStation.
Danes je Sony eno največjih in najbogatejših japonskih podjetij. Ohranja zgledno stopnjo dobičkonosnosti že od devetdesetih let prejšnjega stoletja, ki jo je uspešno vleklo tudi po letu 2000, primarno in predvsem po zaslugi nove linije PlayStation. Podjetje se je kasneje sicer srečevalo s finančnimi težavami zaradi številnih dejavnikov: svetovne finančne krize, povečane konkurence za PlayStation in uničujočega japonskega potresa leta 2011. A ostaja in ohranja svojo pozicijo kot enega izmed ključnih igralcev v svetu zabavne elektronike.
Ali ste vedeli …
- da je bil prvi Sonyjev izdelek kuhalnik riža.
- da je ime podjetja “Sony” nastalo z združitvijo dveh pomenov besed: ‘sonus’ (latinski koren za besede v povezavi s sound/zvok in sonic/ zvočen) in ‘sonny’ (ki pomeni malega sina, s čimer so želeli ujeti prispodobo manjše skupine mladih z energijo in strastjo do ustvarjanja brez meja).
0 komentarjev