INES MARKOVČIČ, UREDNICA REVIJE IN PORTALA SUPER ZNAMKA

Kolumne

A vendarle je celotni čar v tako prepoznanem okolju prepoznavanje znamkine esence, ki vzpostavlja tisto romantično idejo z edinstvenim poslanstvom, ki mu nasedemo in mu radi sledimo.
Ines Markovčič
📅 04.07.2021

O osebnosti znamk in osebnosti v znamčenju (v strokovnih krogih jo običajno razčlenjujemo v pomenih angleških inačic: brand personality, personal branding, personality of a brand …) je že bilo mnogo izrečenega, zapisanega. Je živ koncept, ki diha, se razvija in ostaja ves čas. Težko ga zvrnemo na univerzalno definicijo. Podobno je s klasičnimi predstavami o nacionalnem karakterju, ki se na eni strani opirajo na preverjene koncepte v kontekstu družbe, kulture, narodov. Na drugi strani se ponujajo tudi tiste marginalizirane predstave, ki ga proučujejo v kontekstu psihoanalitične teorije in libidanalne ekonomije. Popularizirane predstave in opisi o osebnosti znamk odpirajo marsikatere dileme; v tej številki se tako izdatno posvečamo prizmi tega koncepta.

To, kar se danes v kontekstu obče sprejetih in populariziranih predstav opredeljuje kot znamkina osebnost, dosega učinek ali kaže na posebne, značilne oblike neke delujoče znamke v marketinškem in potrošniškem okolju. A vendarle je celotni čar pri odkrivanju polj v tako prepoznanem okolju prepoznavanje znamkine esence in njenih odtenkov z vsemi čutili, zaradi katerih znamka (za)blesti in kraljuje daljše ali trajnejše časovno obdobje. Znamkino bistvo ali znamkina esenca šele vzpostavlja tisto romantično pravljico z edinstveno nalogo in poslanstvom, ki mu nasedemo in radi sledimo. Saj vemo, da potrošnik ostaja in sledi tistim praksam, ki uresničujejo njegovo bistvo; hkrati se ob tem sprošča neka kolektivna esenca pri uresničevanju tega bistva.

Osebnost znamk ostaja kontinuirano spreminjajoč koncept tako v argumentaciji kot v konsenzu, ki temelji na vsakdanjem življenju znamkinega bivanja in delovanja. Pri teh razmislekih in iskanju produktivnih poti smo zato lahko še drznejši in manj empirični: znamkin jaz vs. znamkin drugi. Šele v luči ideoloških polarizacij se lahko udejanjajo reprezentacije in reprodukcije znamkinega ideološkega bistva na kolektivni ravni, h kateremu ustvarjalci znamk stremijo.

Vabljeni k vsakodnevnemu odkrivanju znamkinega jaza kot osebnosti in prebiranju te številke, h kateri smo povabili nekaj prodornih in razmišljujočih peres.

Ostale kolumne

KOLUMNA: Nevroznanost: sveti gral in dileme

KOLUMNA: Nevroznanost: sveti gral in dileme

Si predstavljate, da možgane razumemo do te mere, da bi svoje potrošnike in druge deležnike lahko prepričali, da se odločijo za nakup našega izdelka, podprejo našo idejo? O, ja, si, vem, da si in verjamem, da se je na obraz prikradel nasmešek.

KOLUMNA: Kje se ustaviti? Ali pričeti? Nevroznamčenje, odgovornost. V tem sosledju najprej.

KOLUMNA: Kje se ustaviti? Ali pričeti? Nevroznamčenje, odgovornost. V tem sosledju najprej.

Podjetja želijo čim več prodati, posledično seveda temu sledi oglaševanje, odnosi z javnostmi, strateško komuniciranje … Iščemo načine, da izdelke in storitve, ki jih predstavljamo, prikažemo v najboljši možni luči. Iščemo načine, da bi bolje razumeli potrošnika, seveda z namenom, da bo v množici vsega, kar je na voljo na trgovskih policah, izbral prav našega oz. naročnikovega. Iščemo načine, da bi, z namenom večanja dobička, ugotovili, na kakšen način in kje nagovoriti določeno tarčno skupino. Kje je meja dopustnosti in legitimnosti?

KOLUMNA: Umetna inteligenca – sovražnik ali zaveznik?

KOLUMNA: Umetna inteligenca – sovražnik ali zaveznik?

Danes imamo tako na voljo verjetno že na tisoče orodij, ki podpirajo umetno inteligenco in nam olajšajo delo. Seveda smo bili marketingaši tisti prvi, ki smo ta orodja posvojili in si z njimi pomagali pri ustvarjanju raznih scenarijev za snemanja, besedil za družbena omrežja, oblikovanju prvih idej za kreativne kampanje in celo za oblikovanje prezentacij. Z zagotovostjo pa lahko rečemo, da so se dobro uveljavila tudi v ostalih industrijah. Obenem je Open AI jezik prodrl tudi v marksikatero že obstoječo orodje, da bi še pospešil določene koristne ali dobrodošle procese.

Ravno zaradi hitrega razvoja umetne inteligence se je marsikomu porodilo vprašanje: »Ali bo umetna inteligenca nadomestila moje delovno mesto?«. Seveda…

Komentarji

0 komentarjev

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja