Temu – pretres globalnega online shoppinga
Letošnji Super Bowl si je ogledalo rekordnih 123 milijonov Američanov. Toda poleg tega, da so dobili največji športni dogodek v državi, uspešnico ob polčasu in več izrezov Taylor Swift v množici (skozi budne oči fotoreporterskih objektivov in kamer), so dobili tudi šest 30-sekundnih reklam za Temu – podjetje za e-trgovino v kitajski lasti. Za občutek oz. primerjavo: običajna 30-sekundna reklama za Super Bowl stane okoli 7 milijonov dolarjev, med letošnjim dogodkom jih je imel Temu šest.
Podjetje, ki prodaja vse – od oblačil do elektronike in pohištva – je prvič začelo delovati leta 2022, v ZDA, kasneje pa v Združenem kraljestvu in drugod po svetu. Po podatkih, ki jih je zbral analitik SimilarWeb, je od takrat dosledno na vrhu svetovnih lestvic prenosov njegove aplikacije, saj jo vsak mesec uporablja nekaj manj kot 152 milijonov Američanov ter 45 milijonov uporabnikov znotraj držav Evropske unije.
Zanimiv del zgodbe Temu je tudi v trženjskem delu. Veliko proračuna namreč namenjajo tudi za t. i. mikrotrženje, in sicer z izbranimi vplivneži se dogovorijo za poslovni model promocije preko družbenih kanalov, kot sta TikTok in YouTube. Ta premišljeni poslovni model pije vodo in je fascinanten v tem delu, ker imajo ti vplivneži običajno manj kot 10.000 sledilcev, hkrati pa so njihove skupnosti zelo močne.
Podjetje si na ameriški borzi dosledno izmenjuje prvo mesto s tekmecem, Alibabo. Kot so zapisali navedek v letos objavljenem BBCjevem prispevku: “Ponosni so, da lahko kitajska podjetja ubijejo zmaje e-trgovine iz Združenih držav, kot je Amazon”.
Uspešna Temujeva digitalna platforma temelji na obsežnem zbiranju podatkov o potrošniških izdelkih in analizah o najbolj iskanih in klikanih izdelkih, ki jih v nadaljevanju delijo s posameznimi proizvajalci. Temu posredovanje takšnih podatkov namreč deli popolnoma neobremenjeno in brezplačno, saj jih jemlje kot predhodno pripravo oz. testiranje in pripravo trga za bodoče dobre prodajne rezultate – s “pravo” ponudbo izdelkov, ki trg zanima. Druga Temujeva prednost je tudi v pošiljanju blaga neposredno iz tovarniških obratov, brez posrednikov, zaradi česar je v bistvu oproščeno raznih dajatev. A nekaterim to že v hodi v nos in na obzorju je priprava cele vrste predpisov, ki bo to področje uredila (npr. vrzeli v ladijskem prometu ipd.). Ne samo dobavne verige, Temu je, zlasti v ameriških in angleških krogih, pogosto tarča kritik zaradi prodaje blaga, proizvedenega s prisilnim delom. Zanimivo bo še naprej spremljati, ali bodo regulativni standardi naredili preboj pri bolj odgovorni prodaji znamk, kar velja praktično za katero koli panogo.
Lyle’s Golden Syrup – spremenil logotip po 140 letih
Že več kot 140 let je Lyle’s Golden Syrup stalni izdelek v shrambi katere koli britanske pekarne. Na svoji pločevinki vsebuje precej nenavaden logotip: levje truplo, obdano s čebelami. Toda zdaj, prvič po letu 1880, je izdelek, ki ga Guinnessova knjiga rekordov priznava kot najstarejšo blagovno znamko in embalažo na svetu, izšel v veliki preobleki. Vizija znamkinega podjetja je slonela na prepričanju, da bo osvežena zapuščina blagovne znamke »pritegnila občinstvo 21. stoletja«.
Zlati sirup, znan tudi kot lahka melasa (»light treacle«), je sladek sirup jantarne barve iz rafiniranega sladkorja, ki ga je Abram Lyle & Sons prvič proizvedel leta 1881. Ustanovitelj podjetja, škotski poslovnež Abram Lyle, se je takrat odločil za logotip, katerega navdih sloni na svetopisemski zgodbi iz Stare zaveze, v kateri Samson z golimi rokami ubije leva, da bi pozneje odkril, ali so se v živalskem trupu ugnezdile čebele. Samson nato poje med iz notranjosti leva, deli ga tudi s svojimi starši ter predstavi 30 svatom z uganko, češ »iz močnega je nastalo nekaj sladkega«. Ta izvleček besedila uganke, »Iz močnega je nastala sladkost«, je na samem logotipu Lyle`s Golden Sirus že od samega začetka.
Odzivi na prenovljeno podobo znamke so bili mešani. Na eni strani je bila deležna pohvale in dobrodošlice, češ da je bolj sodoben in sčiščen, na drugi strani, zlasti s strani krščansko usmerjenih komentarjev, pa je bila deležna nenaklonjenih stališč, češ, kako lahko samo menedžerji vzamejo neko zgodbo, ki živi že 2000 let, in si jo prikrojijo po svoje.
Ipanema x Shakira
Znamka Ipanema, rojena iz ljubezni do sproščenega obutvenega sloga, je stil za ženske, ki gredo kamor koli. Kul, udoben, brezskrben, vsem dostopen modni dodatek, kot Ipanema opisuje svoja obuvala, ki jih izdelujejo v Braziliji od leta 2000.
Proizvajalec je nedavno svojo promocijo nadgradil s promocijskim partnerstvom z vplivno latinsko ameriško pop ikono, Shakiro. Kot glavna zvezda ekskluzivne globalne kampanje za Ipanemino linijo Sempre Nova (Vedno nova) se je ponosno pridružila znamkinemu poslanstvu, ki sloni na opolnomočenju žensk in slavljenju duha modernih žensk skozi potovanja. Zbirka vključuje japonke, ravne sandale, natikače, hišne copate in sandale s platformo.
Pralni stroji po navdihu Volkswagna
Pralni stroji, ki jih je navdihnil Volkswagen, presegajo estetiko z vključitvijo izbranih vintage elementov, kot so kromirani poudarki, ki spominjajo na klasično zasnovo avtomobilov. Priznani avtomobilski gigant je kot znamka vstopil na področje bele tehnike – posrečeno, unikatno, nostalgično, prefinjeno prisrčno. Zakaj bi bilo klasično belo, ko je lahko tudi pisano. Pralni stroji po navdihu Volkswagna so najnovejši trend na trgu, ki je preplavil svetovni splet. Ti stroji, ki združujejo elegantno zasnovo z vrhunsko tehnologijo, obljubljajo učinkovitost in slog kot še nikoli doslej.
Retro barvne sheme (pastelno modra, oranžna in rumena, ki spominjajo na obdobje 60. in 70. let.) so pravi zadetek pri popestritvi kopalniških prostorov, kjer se običajno pralni stroji nahajajo. Pranje perila se tako spreminja v pravo pustolovščino, poklon dediščini avtomobilskega velikana pa vzbuja občutek povezanost končnega uporabnika z duhom znamke.
Seveda so to zgolj navdihujoče ideje (za ljubitelje izvirnih gadgetov), proizvedene tudi s pomočjo umetne inteligence. Naj služijo kot kreativni preblisk, da je združitev še tako nezamisljivih znamk možna.
LLAOLLAO: prva evropska blagovna znamka zamrznjenega jogurta na svetu
Znamko je leta 2009 ustvaril takrat mlad 24-letni Pedro Espinosa in z njo vplival na celoten sektor tovrstne ponudbe na sredozemski obali. Vpliv je bil tolikšen, da je Llaollao™ praznoval odprtje 100. prodajnega mesta samo dve leti pozneje. Danes je prisoten v različnih državah na štirih kontinentih.
Znamka Llaollao je odraz zavezanosti vrhunski kakovosti in prehransko uravnoteženega izdelka. Iz zamrznjenega jogurta so ustvarili uspešen izdelek, ki ga sproti ustvarjajo kar kupci sami – zahvaljujoč neskončni kombinaciji prelivov in posipov. Filozofija llaollao je, da so prav kupci tisti, ki dajejo znamki pomen in kontinuiteto. Združuje zabavno dinamiko, zdravo svežino in personalizirano izkušnjo skozi samoizražanje.
PRO PR Globe Awards (Beograd)
Marca so v okviru PRO PR konference v Beogradu podelili prestižna priznanja PRO PR Globe Awards. Kandidate nominirajo prejšnji prejemniki te nagrade, pa tudi člani štirih svetovnih združenj za komunikacije: Združenje za odnose z javnostmi in komunikacije (Public Relations and Communications Association – PRCA), Mednarodno združenje za odnose z javnostmi (International Public Relations Association – IPRA), Mednarodna organizacija za svetovalno komuniciranje (The International Consultancy Organisation – ICCO) in Pooblaščeni inštitut za odnose z javnostmi (Chartered Institute of Public Relations – CIPR).
Nagrajenci iz Slovenije so: Sabrina Pečelin, vodja odnosov z javnostmi pri Porsche Slovenija, Alenka Vidic Praprotnik, izvršna direktorica komunikacijske skupine o28, in Blaž Ferenc, direktor korporativnih komunikacij in trajnosti v A1 Slovenija in A1 Srbija.
0 komentarjev