ARHITEKTURA V ZNAMČENJU: BOŠKO PRAŠTALO.

Aktualno, Kolumne

KOLUMNA: BOŠKO PRAŠTALO.
📅 26.04.2023

Pod besedno zvezo arhitektura znamke si predstavljam izredno široko področje, ki seveda vključuje pester nabor dejavnikov: od dolgoročne vizije znamke, strateškega pozicioniranja glede na potrošnike, ekipe, ki diha z znamko, do znanja in denarja, ki so na voljo pri ustvarjanju določene znamke. Predvsem je to dolgoročen proces, hkrati pa ne smemo pozabiti, da zaradi nešteto dejavnikov večina znamk potrebuje unikatni prostor, unikatno arhitekturo. Žal velikokrat pri arhitekturi znamk pozabimo na te dejavnike in na dejstvo, da ustvarjanje potrebuje svoj čas, tako pri ustvarjalcih kot potrošnikih. V tem svetu se instantne rešitve pač ne obnesejo.  

Ko sem pred leti začel postavljati arhitekturo znamke Boško Praštalo Poslovno mreženje, sem se večine zgoraj napisanega zavedal. Izredno pozoren pa sem bil na tri dejavnike, in sicer:

  • Znanje – sam sem nemočen, nimam toliko znanja, da bi lahko sam ustvaril vrhunsko znamko.
  • Denar – imam omejena sredstva, veliko premalo denarja za vse ideje.
  • Čas – ekipa potrebuje čas, da ustvarja top zgodbo, in trg potrebuje čas, da me prepozna kot strokovnjaka za mreženje.

Prvi večji mejnik je bil, ko sem se odločil napisati knjigo o mreženju. Moje redke zahteve so bile, da je vse, kar delam TOP, da kupci imajo neko konkretno korist, da sem povsem avtentičen in ponosen na produkte oziroma storitve, ki jih ponujam. Ključno je bilo, da aktiviram prave ljudi, ki bodo verjeli vame, v zgodbo mreženja. Zakaj je bilo to tako pomembno? Drugače ne bi dajali od sebe 110 odstotkov, ne bi zlili sebe, svoje znanje v projekt, ne bi želeli svoje znamke povezovati z mano, kaj šele delali ob čudnih urah. Zgolj pri nastajanju knjige in prodajne spletne strani smo imeli izzive, ki jih povprečna ekipa ne bi prežvečila. Vsak izmed nas je delal napake, učili smo se drug od drugega, prav ponosen sem, da smo v procesu dela predvsem skušali razumeti drug drugega in prav nikoli iskali prazne izgovore ne obtoževali druge za lastne napake. Čista zmaga je bila, ko smo držali knjigo Mreženje v roki, in zdaj prejemamo pohvale, komentarje, da premikamo meje in puščamo pozitivno sled na trgu.

Najpomembnejša odločitev je bila, ko sem si dovolil, da različni arhitekti vplivajo na proces ustvarjanja znamke Boško Praštalo Poslovno mreženje.

Ostale kolumne

KOLUMNA: Čustva in Romantika v marketingu: Ključ do Src in Znamk

KOLUMNA: Čustva in Romantika v marketingu: Ključ do Src in Znamk

V marketingu in oglaševanju se romantične tehnike vedno bolj uporabljajo kot orodje za pritegovanje pozornosti potrošnikov. Ta pristop ne le trka na vrata naših čustev, ampak išče pot do našega poistovetenja s sentimentalnimi temami, ki odmevajo v naših srcih. Toda…Je romantika vedno zmagovalna formula?

KOLUMNA: Romantizem v oglaševanju znamkinih zgodb

KOLUMNA: Romantizem v oglaševanju znamkinih zgodb

Romantizem je evropska umetnostna smer v prvi polovici 19. stoletja, ki poudarja zlasti subjektivnost, čustva, domišljijo. FRAN ga definira kot odnos do sveta, v katerem prevladujejo čustva, domišljija, nestvarnost.

Romantika je bila do neke mere odziv na razsvetljenstvo in racionalizem. Poudarjala je čustveno, individualno, subjektivno, iracionalno, domiselno, spontano.

Kaj pa ima romantizem z oglaševanjem?

KOLUMNA: Kaj so o 2024 rekli naši »jaga baba« pogovori

KOLUMNA: Kaj so o 2024 rekli naši »jaga baba« pogovori

Čas zadnjih nekaj tednov je bil zame osebno zanimiv, ker podjetja, organizacije in skupine – tako kot vsako leto – organizirajo bistveno več dogodkov kot katerikoli drugi mesec v letu. Čas je za druženje, stiske rok in dokazovanje, kdo je v večji stiski s časom, je pa to tudi čas za zanimive pogovore. Med vsemi dialogi in monologi pa nekateri ostanejo v spominu, ker smo s sogovorniki razvijali zanimive teze, med katerimi smo se dotikali tudi trendov in 2024. »Jaga baba« pogovori smo jim rekli…

KOLUMNA: ROM-KOM-KOM, ŠE NE GREMO DOMOV

KOLUMNA: ROM-KOM-KOM, ŠE NE GREMO DOMOV

V svetu, ki temelji na podatkih in ponuja možnost merjenja vsega, je ideja še vedno kralj. V vse bolj razdrobljeni komunikacijski pokrajini, v kateri blagovne znamke vse težje izplavajo iz komunikacijskih poplav, bodo velike ideje postale pomembnejše kot kadarkoli prej.

KOLUMNA: Romantika – da, a ne za vsako ceno

KOLUMNA: Romantika – da, a ne za vsako ceno

Romantika zagotovo pritegne. Ampak kakšen smisel ima romantika v znamčenju, če ni del identitete znamke in podjetja? Se romantični TV oglas sklada z vrednotami podjetja? Se zaposleni z njim poenotijo ali zgolj zavijejo z očmi, češ, »šefi spet prodajajo pravljice«? In kako se počutijo kupci, ko zaznajo to vrzel? Samorefleksija in preizpraševanje sta v iskanju srčike same ter identitete podjetja še kako na mestu in naj ne bosta nikoli odveč. Tudi takrat, ko se v lovljenju rokov za kampanjo zdi, da ni časa za praktično nič. Ravno takrat je morda pravi trenutek da stopimo korak nazaj, umirimo žogico, zadihamo in resno premislimo o koreninah identitete znamke.

Komentarji

0 komentarjev

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja